Voor de afwisseling in mijn lezen vind ik het fijn om zo af en toe een boek op te pakken met korte verhalen. Het voordeel is dat je die tussendoor even kan pakken en na een of twee verhalen weer weg kan leggen. Toen er in de lijst met boeken voor een boekenbloggerklus een boekje werd aangeboden met twaalf korte verhalen kreeg ik er gelijk zin in.
Zo belandde als snel Onbescheiden ex van Klaske Kassenberg in de brievenbus. Een dun boekje (172 pgn) met op de voorkant een foto van iets wat lijkt op zand. Het oogt wat somber. Dat de titel in donkerrood is afgedrukt haalt het wel iets op, maar de uitstraling is niet zo aansprekend. Het is wel glossy, wat weer een pluspunt is. Op de achterzijde staat informatie over de schrijfster en een korte samenvatting. Wat opvallend is, is dat de tekst een beetje op de kaft is gedrukt, je kan de tekst als het ware voelen.

Klaske Kassenberg
Klaske Kassenberg (Drachten, 1960) groeide op in het Overijsselse Hengelo. Na de middelbare school en een beroepsopleiding werkte zij enkele jaren in de zorg voor verstandelijk gehandicapten. Daarna volgden grote en kleine banen. In 1996 debuteerde ze met Een koud bed in de verhalenbundel 40 korte kerstverhalen. In datzelfde jaar ontstond een briefwisseling met schrijver/tekenaar Marten Toonder (1912-2005), een contact dat uitmondde in een bijzondere vriendschap. Kort na het overlijden van Toonder verhuisde Kassenberg naar Turkije, waar zij zich volledig op het schrijven ging richten.
Korte samenvatting
De bundel onbescheiden ex en andere verhalen bevat een twaalftal korte verhalen over gewone mannen en vrouwen – deeen misschien net iets gewoner dan de ander – die in een bijzondere situatie terechtkomen. Ze heeft Ruud uit het titelverhaal ontdekt dat hij niet de biologische vader is van zijn dochter, krijgt Felice in Spam een onverwachte erfenis, gaat de hoofdfiguur in Een bruid voor Sander op onconventionele wijze op zoek naar een vrouw en wordt Ries in Alleen leven heeft de moed te sterven geconfronteerd met twee geheimen uit het verleden. Sommige verhalen zijn spannend, andere dramatisch en een enkele licht erotisch, zoals Eros was hier en De kolonel.
Het boek en het lezen
Het boek heeft voorin een colofon en een inhoudsopgave. Twaalf titels voor twaalf korte verhalen. Helaas is de kwaliteit van het papier kwetsbaar. Bij het omslaan van de pagina’s kreuken ze snel en dat is jammer. Lettertype is goed gekozen en er is veel wit ruimte tussen de regels, waardoor het overzichtelijk is en prettig leest.
Mijn voornemen om af en toe een kort verhaal te lezen, tussen andere boeken door loopt helaas op niets uit. Ik heb het boek in een mandje gelegd en daar bleef het liggen. Toen ik het oppakte om een of twee verhalen te lezen, bleken het erg leuke verhalen te zijn, zo leuk en interessant dat het lezen achter elkaar door ging. En zo was het in twee dagen uit.
De korte verhalen bestrijken elk zo’n veertien pagina’s, wat een ideaal aantal is voor een kort verhaal. Niet te lang en toch genoeg om een verhaal neer te zetten. Enkel in het verhaal De crikel is rond is gekozen voor een langere verhaal termijn met vele gebeurtenissen die niet genoeg kunnen worden uitgewerkt in veertien pagina!s, waardoor het verhaal wat rommelig overkomt.
Mooi is het verhaal Advocaat met eigen praktijk, waarbij een vader met zijn dochter en kleinkinderen op reis gaat en ze beter tot elkaar komen. Daaruit spreekt zoveel liefde. En ook het verhaal Jody wist me te raken. Het verhaal gaat over een jonge juf die te maken krijgt met een kleuter die in een pleeggezin woont. Ze voelt veel voor het meisje en maakt een kostbare fout. Als ze die weet te herstellen is dat van grote invloed op de rest van hun leven.

Conclusie
Twaalf verhalen, allemaal anders en bijzonder, met mooie gewone mensen die in korte verhalen goed worden neergezet, duidelijk zijn uitgewerkt en waarbij de verhalen netjes worden afgesloten. Verhalen die weten te raken en soms laten (glim)lachen. Ik heb het met plezier gelezen.
Hou jij van korte verhalen? Wat is je favoriete bundel?
